گیربکس موتور سیکلت

گیربکس موتور سیکلت

گیربکس موتور سیکلت

ماشین و موتور سیکلت تعمیر و تعمیر
گیربکس موتور سیکلت
• توسط جان گلیمروین
01 از 04
توسعه جعبه دنده
الف) دنده متحرک ب) دنده ثابت ج) شیار برای درگیر شدن با دنده های دیگر د) شیار چنگال یاب. John H Glimmerveen دارای مجوز به About.com
در طول سال ها ، انواع مختلف گیربکس با موتورسیکلت امتحان شده است ، اما سرانجام ، اکثر تولیدکنندگان به آنچه که اکنون پایه یا گیربکس سنتی است ، بسنده می کنند: نوع تعویض پا با چند نوع ، متوالی.
تولیدکنندگان موتورسیکلت برای به حداکثر رساندن عملکرد ماشین آلات خود ، از اوایل دهه 1900 نصب جعبه دنده را آغاز کردند. برای دستیابی به حداکثر سرعت بهتر از موتور سیکلت ه های معمولی ، قدرت ماشین های اولیه بسیار کم بود (معمولاً 1.5 اسب بخار) ، آنها باید یک جعبه دنده داشته باشند.
در طی تکامل موتورسیکلت ها ، بسیاری از اجزای سازنده (و طرح های آنها) استاندارد شدند. به عنوان مثال لاستیک ، شمع و (در نهایت) اصول عملکرد جعبه دنده.
پیکربندی اصلی اکثر گیربکس های موتور سیکلت (از دهه 1960 به بعد) شامل چرخ دنده های ثابت روی یک شافت با تعویض دنده در شافت دیگر بود. حرکت دنده توسط یک چنگال انتخابی کنترل می شود که به نوبه خود یک درام چرخان با شیارها را دنبال می کند.
اصول کار اکثر گیربکس ها از دهه شصت به بعد به شرح زیر است:
1) سوار اهرم تعویض دنده را که به شافت متصل است حرکت می دهد
2) محور از جعبه دنده عبور کرده و گیره های سیلندر انتخاب را هل داده یا می کشد
3) سیلندر انتخابگر برای فاصله مورد نیاز برای یک تغییر دنده می چرخد
4) چنگال های انتخابگر در داخل جعبه دنده به دنبال یک نخل سیلندر انتخابی حرکت می کند و به آن یک حرکت جانبی می دهد
5) چرخ دنده (روی چنگال انتخاب) کنار می زند تا زمانی که سگها (دندانهای بزرگ ، معمولاً سه یا چهار عدد ، که به صورت شعاعی دور دنده قرار می گیرند) با یک دنده ثابت دیگر برسند
6) شافت خروجی چرخ دنده جلو درایو جلو یا چرخ دنده ورودی از نوع محرک شفت را می چرخاند
02 از 04
جداسازی قطعات و بازرسی
عکس با مجوز از: Harry Klemm groupk.com
به صورت دوره ای (بسته به مسافت پیموده شده) یا در طی مراحل ترمیم ، جعبه دنده موتورسیکلت باید از نظر سایش بررسی شود. علاوه بر این ، اگر تعویض دنده به درستی کار نمی کند یا روغن مقدار زیادی چکه می کند ، باید جعبه دنده بررسی شود.
اگرچه ممکن است دسترسی گیربکس (و طراحی) در مدل ها و مدل ها متفاوت باشد ، اما مهارت های اساسی مکانیکی لازم برای کارکرد گیربکس یکسان است. در صورت ایده آل ، اگر مکانیکی در دسترس است ، باید با دفترچه کارگاه مشورت کند. اگر مکانیک به راهنما دسترسی ندارد ، باید از هر مرحله عکس بگیرد تا از صحت زمان ساخت مجدد جعبه اطمینان حاصل کند.
در مرحله جداسازی قطعات ، مکانیک باید سعی کند تا آنجا که ممکن است پیچ / مهره یا پیچ و مهره را جدا کند ، در حالی که مجموعه موتور / گیربکس هنوز در قاب است. به طور خاص ، پیچ یا مهره محرک در انتهای میل لنگ (توجه داشته باشید: این ممکن است دارای یک نخ دست چپ باشد ) ، مهره نگهدارنده مرکز کلاچ و مهره درایو زنگ آخر (در صورت نصب) باید شل شوند.
به طور افقی موتور تقسیم شده است
وقتی نیمی از محفظه موتور / گیربکس جدا شد ، شافت های ورودی و خروجی گیربکس باید همراه با چنگال های برس و درام در پوشش های پایین باقی بمانند. در این مرحله ، مکانیک باید شافت ها را بچرخاند تا عملکرد هر یک از آنها و همچنین هر دنده و دندانه های مربوط به آن بررسی شود. هرگونه نشانه سایش یا حفره ، نیاز به تعویض قطعات را نشان می دهد.
پوسته های عمودی تقسیم شده
از آنجا که مکانیک موارد اسپلیت نوع را به صورت عمودی جدا می کند ، باید تلاش کند تا تمام اجزای گیربکس را در نصف حالت نگه دارد (معمولاً در مورد سمت راست).
جستجو کردن
پس از برداشتن اجزای گیربکس از روی محفظه ها ، مکانیک باید چرخ دنده ها را خارج کند (در صورت امکان برخی از چرخ دنده ها روی شافت ها نصب شده است – دفترچه راهنمای مغازه را بررسی کنید) برای بررسی دقیق تر.
آنها علاوه بر سایش دندان ها روی چرخ دنده های مختلف ، از سایش یا پارگی سگ ها نیز رنج می برند. معمولاً گوشه های گردی گاه به گاه می شوید که منجر به از بین رفتن دنده یا پرش از دنده (درگیری نامناسب) می شود.
03 از 04
بازرسی دقیق
نگرش حرفه ای امتحان را آسان تر می کند. John H Glimmerveen دارای مجوز به About.com
و برای سهولت در برداشته شدن چرخ دنده از مسیرهای رانندگی و برای بازرسی آسان تر ، مکانیک باید یک پایه برای شافتها ایجاد کند. این می تواند به اندازه یک پودر بزرگ در یک تکه چوب برای یک پایه تولیدی مانند آنچه در تصویر است ابتدایی باشد.
با قرار دادن تیرها بر روی یک پایه ، مکانیک می تواند فرآیند جداسازی قطعات را آغاز کند. معمولاً چرخ دنده ها بر روی شاخه های مربوطه خود بین دایره ها و واشر رانش نگه داشته می شوند (به ترتیب: چرخ دنده ، واشر رانش ، چرخ دنده ، رانش ، دایره). برای اطمینان از مونتاژ مناسب ، مکانیک باید هر عنصر را از شافت خارج کند ، بررسی کند ، سپس آنها را به ترتیب روی یک میله یا میله مناسب قرار دهد (باز هم چیزی به اندازه یک میخ بزرگ در یک تکه چوب ابتدایی کافی است).
در مواردی که اعلان مکانیکی سگهای چرخ دنده یا سوراخ گیرنده را روی چرخ دنده گیر می پوشاند ، باید هر دو قطعه تعویض شوند. همچنین لازم به ذکر است که در بعضی موارد چرخ دنده ها به صورت جفت یکسان به فروش می رسند.
هنگامی که همه چرخ دنده ها از بازوهای آنها برداشته می شود ، باید شافتها را بین مراکز روی ماشین تراش قرار داده و بررسی کنید (با استفاده از صفحه سنج) برای کار. هر سازنده مقدار قابل قبول پف کردن را تعیین می کند. با این حال ، اگر مشخصات مشخصی در دسترس نباشد ، مکانیک باید 0.002 “(.0508-mm) را قابل قبول بداند ، هر چیز بزرگتر (تا 0.005”) باید س questionال برانگیز و هر چیزی که بالاتر از آن نیاز به جایگزینی دارد ، در نظر گرفته شود.
ایده آل دیگر برای سایش زیاد چنگال های چک است که در آن با چرخ دنده های چرخشی تداخل ایجاد می کنند ، جایی که هر لبه تیز یا کرکی نشان می دهد که باید چنگال تعویض شود.
04 از 04
جعبه دنده را دوباره بسازید
نمودار جعبه دنده به شما در توالی دوباره مونتاژ کمک می کند. John H Glimmerveen دارای مجوز به About.com
هنگام بازسازی داخلی گیربکس ، مکانیک باید تمام مدارها و دکمه های فشار را جایگزین کند. بعلاوه ، بهتر است تمام بلبرینگ ها را در صورت مشخص نبودن سن / مسافت پیموده شده یا داشتن آن تعویض کنید . (همچنین در هنگام تمیز کردن ، پس از تمیز کردن ، بلبرینگ ها نباید هیچ صدایی ایجاد کنند). در هر بار جدا شدن جعبه دنده ، باید تمام مهر و موم روغن تعویض شود.
سرهم کردن فقط به جای تعویض چرخ دنده ها ، واشرها و مدارهای مختلف در مکان های مربوطه است. تمام اجزا باید آزادانه با همان درجه روغن پوشش داده شوند که در گیربکس نهایی استفاده خواهد شد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با ما