8مرحله نگهداری زنجیر موتور سیکلت

8مرحله نگهداری زنجیر موتور سیکلت


• توسط باسم واصف

8مرحله نگهداری زنجیر موتور سیکلت

تعمیر و نگهداری زنجیر موتورسیکلت و همچنین تعویض روغن و نگهداری لاستیک ، قسمت مهمی از سواری ایمن است . زنجیر قهرمانان گمنام موتورسیکلت هستند.

آنها وظیفه اساسی انتقال نیرو از موتور به چرخ عقب را بر عهده دارند و بدون بازرسی و نگهداری مناسب ، موتورسیکلت ها می توانند از کار بیفتند و فلج شوند ، یا بدتر از آن ، به پرتابه های خطرناک تبدیل شوند.


بسته به قدرت شما ، زنجیر ها باید هر 500-700 مایل یا تقریباً هر ماه دو بار بررسی شوند. این آموزش سه جنبه اساسی مراقبت از زنجیره را شامل می شود: بررسی ، تمیز کردن و تنظیم.


01 از 08
مواردی برای نگهداری زنجیر
سرلشکر اندرو توربورن / ویکی پدیا
موارد زیر را در دست داشته باشید:


 شدت های مختلف
 یک برس نرم ، یا یک مسواک قدیمی.
 یک پاک کننده زنجیره ای حلقه ای مناسب (اگر نوع زنجیر مانند بیشتر زنجیرها را دوست دارید).
 o روان کننده دوستانه سری (در صورت وجود دوباره).
 پین کوتاه جدید (هنگام تنظیم کشش زنجیره ای)
 پارچه (برای پاکسازی خاک از رشته).
 پتک لاستیکی (اختیاری)
 حامل چرخ عقب (اختیاری).
 اندازه گیری نوار (اختیاری).


02 از 08
نحوه بازرسی از زنجیرموتورسیکلت
با استفاده از نوار اندازه گیری یا برآورد بصری ، رشته را نگه دارید و مطمئن شوید که 1 اینچ به هر جهتی حرکت می کند.


با استفاده از نوار اندازه گیری (یا در صورت لزوم تخمین بصری) ، زنجیره را در نقطه ای از وسط بین چرخ دنده های جلو و عقب نگه دارید و آن را بالا و پایین بکشید.

زنجیرباید بتواند حدود یک اینچ و یک اینچ به سمت پایین حرکت کند. اگر موتور سیکلت خود را بر روی قفسه عقب یا پایه ایستاده نصب کرده اید ، توجه داشته باشید که اگر چرخ از زمین برداشته شود ، بازوی شما می افتد که این امر بر هندسه عقب و کشش زنجیر تأثیر می گذارد. در صورت لزوم جبران کنید.


از آنجا که زنجیر چرخ موتورسیکلت ممکن است در بعضی از نقاط سفت شود و در بعضی از نقاط انعطاف پذیر باقی بماند ، مهم است که موتورسیکلت را به جلو بچرخانید (یا اگر چرخ نصب شده چرخ عقب را بچرخانید) و تمام بخشهای زنجیره را بررسی کنید.

اگر بیش از یک اینچ حرکت کند ، زنجیر باید محکم شود و اگر خیلی محکم باشد ، مرتب شدن آن راحت تر خواهد بود. این در مراحل بعدی نشان داده شده است. اگر حلقه های زنجیره فردی بیش از حد محکم باشد ، ممکن است نیاز به جایگزینی زنجیره باشد.


03 از 08
موتورهای خود را در Sprockets بررسی کنید
زنجیر را از نظر سایش بررسی کنید. شکل دندان چیزهای زیادی در مورد نحوه درگیری و حفظ موتورسیکلت خواهد بود.
دندان های دندانه دار جلو و عقب شاخص های خوبی برای زنجیرهای اصلاح نشده هستند.

دندان ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید به خوبی با زنجیر قرار دارند. اگر کناره های دندان فرسوده شده باشد ، این احتمال وجود دارد که آنها از زنجیر (که ممکن است سایشی متناسب را نشان دهد) به خوبی تغذیه نکرده اند. استفاده از دنده های موج دار خود بی نظمی دیگری است که ممکن است نیاز شما به دنده های دنده ای جدید را نشان دهد.


04 از 08
تمیز کردن زنجیرموتور سیکلت
هنگام پاشش قطعات ، موتور خود را روشن نکنید تا قطعات به حرکت درآیند. قرار دادن سیستم انتقال قدرت در حالت خنثی و چرخاندن چرخ عقب به صورت دستی ایمن تر است.

همچنین ، اگر زنجیر چرخ موتورسیکلت شما نصب شده است ، مطمئن شوید که پاک کننده ای که اسپری می کنید از نظر حلقه ها درجه بندی شده است.


خواه بخواهید زنجیر خود را اصلاح کنید یا نه ، باید آن را تمیز و خوب اشباع نگه دارید. بیشتر زنجیره های مدرن انواع حلقه ها هستند که از اجزای لاستیکی استفاده می کنند که به بعضی از حلال ها حساس هستند. هنگام اسپری زنجیر یا چرخ دنده ها ، یا استفاده از برس نرم برای تمیز کردن ، حتما از ماده تمیز کننده حلقه O تایید شده استفاده کنید.


05 از 08
اضافه بار را پاک کنید
یکی از قسمتهای ساده نگهداری زنجیر ، حذف خاک است.
در مرحله بعدی ، شما باید خاک اضافی را با یک پارچه یا حوله پاک کنید ، که باعث ایجاد یک سطح تمیز می شود که بیشتر مناسب روان کننده است.

اطمینان حاصل کنید که با چرخاندن چرخ عقب (یا کل موتورسیکلت ، اگر روی پایه نیست) ، به تمام چرخ دنده ها و حلقه زنجیر دسترسی دقیق داشته باشید.


06 از 08
زنجیرخود را روغن کاری کنید
استفاده از روان کننده مناسب باعث افزایش طول عمر زنجیرمی شود.


هنگامی که چرخ می چرخد ، هنگامی که در امتداد چرخ دنده ها قرار دارد ، یک لایه روان کننده به طور مساوی از طریق زنجیر بپاشید.

همچنین ، حتماً پایین چرخ عقب را اسپری کنید ، زیرا روغن روانکاری با استفاده از نیروی گریز از مرکز می تواند از داخل به داخل زنجیرپخش شود و به کل زنجیرنفوذ کند. مواد روان کننده اضافی را با پارچه پاک کنید.


07 از 08
در صورت لزوم تنش زنجیره ای را تنظیم کنید
نوسان چرخان یک طرفه نشان داده شده در اینجا دارای یک بادامک خارج از مرکز برای تنظیم کشش زنجیره ای است.


کشش زنجیر به طور کلی با فاصله بین زنجیر جلو و عقب تعیین می شود و بسیاری از موتورسیکلت ها دارای نشانه های شاخص برای کمک به تراز هستند.


موتورسیکلت ها دارای مکانیسم های مختلف تنظیم زنجیره هستند ، به طور کلی ، محور عقب و چرخ به منظور تنظیم کشش زنجیر به جلو یا عقب حرکت می کنند. نوسان های یک طرفه معمولاً دارای یک بادامک خارج از مرکز هستند که موقعیت محور عقب را تعیین می کند.

سایر طرح های سنتی تر دارای آجیل شش گوش داخلی برای حرکت محور و خارجی برای قفل و باز کردن آن هستند.
وقتی تنش زنجیره ای به درستی تنظیم شود ، باید بتواند بین 75 تا 1 اینچ در پایین ترین نقطه به سمت بالا و پایین حرکت کند.


08 از 08
محور عقب را محکم کنید
پیچ و مهره یک طرفه ، که در عکس نشان داده شده است ، بستن آن راحت تر از یک اسلحه معمولی است که به تراز دقیق نیاز دارد.


پس از حرکت محور عقب ، مطمئن شوید که دو طرف کاملاً در یک راستا قرار گرفته اند ، زیرا انجام چنین کاری می تواند زنجیر و یا زنجیر را بپوشد. مهره محوری را محکم کرده و سنجاق پایه را با یک عدد جدید جایگزین کنید.دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با ما