موتور

2مرحله تعویض روغن ترمزموتورسیکلت

IMG 20210111 WA0009 138x300 - 2مرحله تعویض روغن ترمزموتورسیکلت
موتور

نحوه صحیح تعویض روغن ترمز موتورسیکلت

 

تعویض روغن ترمز موتورسیکلت از مهارت های هر موتورسوار حرفه ای، توانایی بررسی و کنترل میزان عملکرد ترمز های موتورسیکلت خود است. امروز میخواهیم طریقه تعویض روغن ترمز و تنظیم صحیح ترمز را توضیح دهیم پس در ادامه همراه ما باشید.

قبل از هرچیز بیاد خاطر نشان کنیم که در هنگام تعویض روغن ترمز ختما از دستکش و عینک و یک رپوش مطمئن استفاده کنید زیرا روغن ترمز دارای خاصیت اسیدی قوی می باشد و می تواند به چشم و پوست و اندام های حیاتی بدن آسیب جدی وارد نماید.

ابتدا باید از نوع روغن ترمز ویژه موتورسیکلت خود آگاهی کامل پیدا کنید معمولا نوع روغن ترمز ها بر اساس رنگ یا کد اختصاصی بیان می گردند. انواع مختلفی روغن ترمز با درجه های هیدرولیکی مختلف وجود داردند که در صورتی که با اشتباه از آنها استفاده کنید ترمز های شما عمل نخواهند کرد. اگر وغن ترمز شما سفید، زرد، آبی و یا قرمز بود می بایستی حتما از همان روغن ترمز با همان رنگ استفاده کنید.

یکی از زاه های شناخت روغن ترمز خراب یا فاسد شده تغییر رنگ آن به قهوه ای و یا قهوه ای تیره سوخته می باشد که نشان دهنده جذب رطوب توسط روغن ترمز می باشد. در شکل زیر یک روغت ترمز فاسد شده را مشاهده می نمائید.

روغن ترمز سالم دارای رنگی شفاف و روشن است و میزان سطح روغن مناسب و کافی در هر سیلندر ترمز می بایستی به اندازه یک یک لوبیا بزرگ باشد.

اگر میزان سطح روغن کاهش پیدا کرده بود تنها کافیست با باز نمودن در مخزن روغن ترمز میزان مناسبی روغن ترمز را به درون مخزن اضافه نمائید و دوباره در مخزن را محکم ببندید.
در ترمز جلو معمولا مخزن روغن بر روی فرمان می باشد.

در ترمز عقب معمولا مخزن روغن در قسمت پشت هندل در بالای دوشاخ عقب می باشد.

هواگیری ترمز

اگر به هر دلیلی مجبور شده اید که کل روغن ترمز را تعویض کنید می بایستی به ترتیب راحل زیر را دنبال کنید.
ابتدا در پوش لاستیکی شیر تخلیه بر روی سیلندر های ترمز را بردارید.

سپس یک شلنگ لاستیکی به قسمت شیر تخلیه متصل نمائید. بهتر است از شلنگ های تراز که در بنایی استفاده می شوند را انتخاب کنید.

سر دیگر شلنگ را به درون یک بطری خالی فرو کنید.

سپس با یک آچار مناسب پیچ تخلیه روغن را به آرامی باز نمائید. دقت کنید نباید پیچ را تا انتها باز نمائید..

اکنون صبر کنید تا روغن ترمز به آرامی و تا انتها خالی گردد.

اکنون پیچ تخلیه روغن ترمز را کمی سفت کنید. میزان سفت کردن باید به حدی باشد که زمانی که روغن ترمز جدید را درون مخزن میریزید از شیر تخلیه مقدار کمی روغن خازج گردد. توجه داشته باشید باید روغن جدید را به آرامی درون مخزن ترمز بریزید تا به آرامی هوای درون لوله ها از قسمت پیچ تخلیه روغن خارج گردد.

اکنون به آرامی با دست چندین بار پدال ترمز را فشار دهید تا هر آنچه حباب هوا درون سیلندر ترمز وجود دارد خارج گردد. پس پیچ تخلیه را سفت کنید و درب مخزن روغن ترمز را ببندید.

حال می توانید با خیال راحت اقدام به رانندگی نمائید.

تاحدامکان همیشه موتورسیکلت خود را سرویس دوره ای کنید هزینه تمام شده ی سرویس موتورسیکلت شما در هر چند وقت یکبار خیلی پایین تر از هزینه هایی هستند که شما باید خرابی موتورسیکلت و لوازم تان بپردازید.علاوه بر آن اتلاف وقتی که در هنگام خرابی موتورسیکلت متحمل میشوید و هزینه های بالاتر به نسبت سرویس دوره ای و زمانی که عجله دارید اما به یک باره موتورسیکلتتان خراب میشود استرس و ناراحتی زیادی را برایتان به ارمغان میاورد

.

How to flush and change brake fluid؟
4 GOOD REASONS TO BLEED MOTORCYCLES BRAKES. For more efficient braking. …
Place your bike. Start by placing your bike straight, on a stand crutch. …
Drain the old liquid. Open the master cylinder reservoir with an adapted screwdriver to avoid damaging the screws. …
Add new brake fluid.

ترجمه:
4 دلیل خوب برای خونگیری ترمزهای موتورسیکلت. برای ترمزگیری کارآمدتر …
دوچرخه خود را قرار دهید با قرار دادن دوچرخه خود به صورت مستقیم، روی یک عصا شروع کنید. …
مایع قدیمی را تخلیه کنید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به پیچ ها، مخزن سیلندر اصلی را با یک پیچ گوشتی مناسب باز کنید. …
روغن ترمز جدید اضافه کنید.(منبع)

تعمیرچهارچرخ 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با ما