ویژگی

ویژگی های یک موتورسیکلت خوب چیست؟

ویژگی‌های موتور سیکلت خوب

 

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که در ترافیک سنگینی گیر افتاده‌اید و برای رسیدن به مقصد عجله هم داشته‌اید. شاید در آن لحظه با دیدن موتور سیکلتی که ناگهان از کنار شما عبور کرده و در ترافیک گیر نکرده است به فکر خرید موتور سیکلت افتاده باشید.

 حتماً در این صورت با دوستان، آشنایان و نیز فروشندگان و حتی تعمیرکاران هم مشورت کرده‌اید و احتمالاً دچار سر درگمی هم شده‌اید و نهایتاً نتوانسته‌اید که از بین برندهای موجود در بازار یکی را خریداری کنید. پس اگر دوست ندارید که فقط و فقط به تبلیغات اکتفا کنید بلکه موتور سیکلتی با ویژگی‌های خوب خریداری کنید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا شما را با ویژگی‌های موتور سیکلت خوب آشنا نماییم.

IMG 20210110 WA0010 300x300 - ویژگی های یک موتورسیکلت خوب چیست؟
ویژگی


ویژگی‌های موتور سیکلت خوب
ویژگی‌های موتور سیکلت خوب چیست؟
جالب است بدانید که همزمان با از راه رسیدن تابستان و گرم شدن هوا، بازار خرید و فروش موتور سیکلت داغ می‌شود چرا که موتور سیکلت وسیله‌ی نقلیه‌ی سریعی می‌باشد که در شهرهای بزرگی مانند تهران که خیابان‌های آن با ترافیک سنگینی همراه است موجب خواهد شد سریع‌تر به مقصد برسید. برای خریداری موتور سیکلتی با ویژگی‌های خوب باید مواردی اعم از ایمنی، قدرت و گشتاور، فناوری‌های ساخت انجین، تجهیزات جانبی و نیز امکانات آن را مورد ب

 

ایمنی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های موتور سیکلت خوب
یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خصوص ویژگی‌های موتور سیکلت خوب و خرید آن مطرح است ایمنی آن می‌باشد که البته باید هنگام خریداری موتور سیکلت هم به آن توجه کنید. مواردی که باید در خصوص ایمنی موتور سیکلت مورد توجه قرار دهید عبارتند از:


سیستم ترمز دیسکی یا ABS
در موتور سیکلت‌هایی که در کشور موجود می‌باشد کمتر موتور سیکلتی را می‌توانید بیابید که دارای ترمز دیسکی یا ABS باشد. اما همان‌طور که خود شما هم می‌دانید در موتور سیکلت‌هایی که تقریباً گران‌تر از سایر موتور سیکلت‌ها می‌باشند و البته خوش نام هم می‌باشند سیستم آن‌ها از سیستم کاسه‌ای به دیسکی تغییر یافته است. 

از جمله ویژگی‌هایی که ترمزهای دیسکی دارند این است که دارای طول عمر بیشتر هستند و با خنک شدن بسیار سریع‌تر خود قادر خواهند بود حتی در تعداد ترمزهای بسیار زیادتر و نیز در سرعت‌هایی که بسیار بالا می‌‌باشند کارایی بهتری از خود نشان دهند. این نوع سیستم‌ها حفظ جان شما و سرنشینان موتورتان را تضمین خواهد کرد.


سیستم قفل فرمان سوئیچ
با کیفیت‌ترین و جدیدترین موتور سیکلت‌ها به سیستم قفل فرمان سوئیچ تجهیز شده‌اند به طوری‌که اگر سوئیچ را ببندید فرمان هم قفل می‌شود. همین امر سبب خواهد شد که احتمال به سرقت رفتن موتورتان کمتر شود. بنابراین مجهز بودن موتور سیکلت به سیستم قفل فرمان سوئیچ یکی از ویژگی‌های موتور سیکلت خوب به شمار می‌رود.


پایین بودن وزن موتور سیکلت
موتور سیکلتی با ویژگی‌های خوب دارای وزنی پایین می‌باشد. زیرا به هر اندازه که موتور سیکلتی که خریداری می‌کنید سبک‌تر باشد راحت‌تر قادر خواهید بود آن را کنترل کنید و نیز تعادل خود را به راحتی حفظ نمائید.


حفاظ‌های حرارتی در قسمت اگزوز
چنانچه بر روی اگزوز موتور سیکلتی که حجم بالایی دارد، مثلاً ۲۰۰ سی سی، توجه کرده باشید خواهید دید که بر روی لوله اگزوز یک حفاظ قرار گرفته است. اگر این حفاظ وجود نداشته باشد سبب می‌شود که پارچه شلوارتان بسوزد و یا حتی در موتورهای تریل هنگامی که سرنشین دوم سوار می‌شود می‌تواند منجر سوختگی شدید در ناحیه پا و یا سوختن لباس شود.


داشتن پایه دان و جا دستی برای سرنشین دوم
همان‌گونه که خود مستحضرید موتورهایی که جا پایه‌های فلزی دارند می‌توانند هنگامی‌که سرنشین دوم سوار می‌شود در حفظ تعادل و نیز کنترل موتور سیکلت به شما کمک شایانی نمایند. افزون بر این چنانچه برای سرنشین دوم موتور سیکلت جا دسته‌های نگهدارنده وجود داشته باشد ایمنی و همچنین حفظ تعادل سرنشین تضمین خواهد شد.


موتور سیکلت ایمن
مجهز بودن سینی کفی انجین
لازم است بدانید که مجهز بودن سینی کفی انجین برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه ضربه‌ای به پوسته انجین می‌باشد. موتور سیکلتی با ویژگی‌های خوب از این قائده مستثنی نیست.


رکاب‌های تا شوندیکی ازنکاتی که بیشتر افراد به آن توجهی ندارند  نوع رکاب موتور سیکلت می‌باشد. در صورتی‌که رکاب‌های موتور سیکلت تا نشود خطر زمین خوردنتان از روی موتور سیکلت افزایش پیدا می‌کند.

 مثلاً زمانی‌که می‌خواهید از بین دو جدول در خیابان که پلی در میان آن قرار دارد عبور نمائید چنانچه رکاب‌های شما ثابت باشد برخورد رکاب به لبه‌های جدول سبب خواهد شد که تعادلتان به هم بریزد و به زمین بخورید. نکته‌ای که ذکر شد در موتورهای کلاس تریل اهمیت بسزایی دارد چرا که اگر تصمیم به عبور از موانع کوهستانی را داشته باشید این قابلیت خواهد توانست سلامت شما را افزایش دهد.


مجهز بودن سیستم ترمز به کلیدهای استاپ
احتمالاً خود شما هم می‌دانید کلیدهای استاپ هنگامی‌که ترمز می‌گیرید فعال می‌شوند و به رانندگان وسیله‌های نقلیه دیگر که در پشت سر شما قرار دارند با روشن کردن چراغ خطر هشدار می‌دهند.


مجهز بودن به حسگرهای وضعیت دنده و جک
لازم است بدانید که این حسگرها کلیدهای بسیار کوچکی می‌باشند که هنگامی‌که موتور در وضعیت خلاصی قرار نداشت و یا موتور سیکلت بر روی جک بود، مانع از روشن شدن موتور سیکلت می‌شود تا به طور ناخود آگاهی موتور سیکلت به حرکت در نیاید.


مجهز بودن حفاظ‌های مچی فرمان
از دیگر ویژگی‌های موتور سیکلت خوب می‌توان به مجهز بودن گارد(حفاظ)های مچی فرمان اشاره کرد. حتماً خود شما هم مستحضر هستید که بیشترین کاربرد این حفاظ‌ها برای موتور سیکلت‌های گروه تریل می‌باشد که سبب می‌شود از وارد شدن هرگونه ضربه به انگشتان دست راننده ممانعت شود.


مجهز بودن به سیستم قطع جریان اضطراری
احتمالاً خود شما دیده‌اید که یک کلید قرمز رنگ بر روی کنسول فرمان قرار دارد که راننده موتور سیکلت می‌تواند با فشار دادن آن بدون بستن سوئیچ بسیار سریع جریان برق را در مدار موتور سیکلت قطع کند تا هنگامی‌که مشکلی برای موتور سیکلت به وجود می‌آید از آتش گرفتن آن جلوگیری شود و یا این‌که در توقف‌هایی که کوتاه مدت هستند و یا در ترافیک‌ها با این کلید می‌توان موتور را خاموش کرد.


سیستم قطع جریان اضطراری
افزون بر موارد ذکر شده در بالا مجهز بودن نقاط مختلف موتور سیکلت به شبرنگ‌های هشدار در شب و همچنین مجهز بودن موتور سیکلت به سیستم ترمز دیسکی به شلنگ‌های انتقال روغن هیدرولیک فشار قوی که تماماً فلزی باشد می‌تواند از دیگر ویژگی‌های موتور سیکلت خوب باشد


قدرت و گشتاور از دیگر ویژگی‌های موتور سیکلت خوب
مهم‌ترین نکته‌ای که باید در هنگام انتخاب یک وسیله نقلیه به آن دقت کنید قدرت و گشتار آن می‌باشد. به هر اندازه که قدرت بیشتر باشد به طبع میزان کارایی آن نیز بیشتر خواهد بود و هر چقدر که گشتاور بیشتر باشد در نتیجه‌ی آن شتاب اولیه هم بیشتر خواهد بود. چنانچه تمایل دارید میزان قدرت و گشتاور هر موتور سیکلتی را در یابید می‌توانید به سایت تولیدکننده آن مراجعه کنید.

 اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که قدرتی که در مشخصات موتور سیکلت درج می‌شود در واقع قدرت تبلیغاتی و یا اسمی آن می‌باشد که معمولاً باید بین ۱ تا ۲ درصد از میزان قدرت اسمی آن کم نمائید تا قدرت واقعی آن را به دست آورید. به عبارتی این‌که قدرت یک موتور ۱۲۵ سی سی برابر ۱۲ اسب بخار است در عمل قدرتی که ایجاد می‌نماید ۱۰ تا ۱۱ اسب بخار می‌باشد.


ویژگی‌های موتور سیکلت خوب با فناوری‌های ساخت انجین
از دیگر مواردی که باید در هنگام خرید موتور سیکلت به آن توجه کنید فناوری‌هایی است که در طراحی و همچنین ساخت انجین موتور سیکلت به کار رفته است و دارای نقش مهمی در میزان گشتاوری، کاهش هزینه‌های سرویس و نگهداری، میزان قدرت، کاهش مصرف سوخت، کاهش صدا، کاهش لرزش موتور و غیره دارد. در هنگام خرید موتور سیکلت به مواردی که در ادامه در فناوری ساخت انجین ذکر می‌گردد توجه داشته باشید.


بیشترین میزان سوپاپ
به هر میزان که سوپاپ‌های یک انجین بیشتر باشد قدرت و گشتاور آن بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال ۲ موتور ۱۲۵ سی سی با یک موتور گیربکس را در نظر بگیرید اما یکی دارای ۴ سوپاپ و دیگری ۲ سوپاپ باشد، موتور ۴ سوپاپه خواهد توانست گشتاور و قدرت بیشتری که قابل توجه هم می‌باشد ایجاد کند.

به هر میزان که سوپاپ‌های یک انجین بیشتر باشد قدرت و گشتاور آن بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال ۲ موتور ۱۲۵ سی سی با یک موتور گیربکس را در نظر بگیرید اما یکی دارای ۴ سوپاپ و دیگری ۲ سوپاپ باشد، موتور ۴ سوپاپه خواهد توانست گشتاور و قدرت بیشتری که قابل توجه هم می‌باشد ایجاد کند.


سیستم راه اندازی الکتریکی انجین Start
از دیگر ویژگی‌های موتور سیکلت خوب مجهز بودن یک انجین به سیستم راه اندازی الکتریکی و یا همان استارت می‌باشد که البته گفتنی است که این ویژگی یکی از بهترین گزینه‌های موتور سیکلت می‌باشد چرا که قادر خواهد بود حتی جان شما را در مواقع زیادی نجات دهد. 

به عنوان مثالی تصور نمائید که موتورتان میان خیابانی که به نسبت شلوغ می‌باشد خاموش شود در این حالت توقف شما حتی برای چند لحظه کوتاه خطرناک خواهد بود چرا که این امکان وجود خواهد داشت که وسیله نقلیه‌ای با شما برخورد کند. در بیشتر مواقع انجین‌هایی که مجهز به هندل می‌باشند به راحتی روشن نمی‌شوند. اما لازم است بدانید که موتورهایی که استارتی می‌باشند با فشار دادن یک دکمه در شرایط دمایی صفر و یا حتی زیر صفر به آسانی روشن می‌شود و شما را از محل خطر دور می‌نماید.

 


استارت
مجهز بودن به سیستم‌های خنک کننده آبی یا روغنی
احتمالاً خود شما آگاهی دارید که انجین‌هایی که به رادیاتورهای روغنی و یا آبی تجهیز شده‌اند قادرند در ترافیک‌هایی که بسیار سنگین می‌باشند و نیز شرایط محیطی گرم هوا، انجین موتور را بهتر خنک نمایند و راندمان و طول عمر انجین را افزایش دهند.


گیربکس ۵ یا ۶ دنده از ویژگی‌های موتور سیکلت خوب
همان گونه که خود مستحضرید هر چه تعداد دنده‌ها در گیربکس بیشتر باشد سبب می‌شود که کنترل بر روی سرعت افزایش یابد و انجین نرم و روان‌تر کار کند، افزون بر این موجب کاهش قابل توجه مصرف سوخت خواهد شد.

 


سیستم سوخت رسانی EFI
در حال حاضر سیستم سوخت رسانی با نام EFI جایگزین کاربرات‌های قدیمی شده‌اند که بیشتر مردم و حتی خود شما هم ممکن است آن را با نام انژکتور بشناسید. این سیستم سبب خواهد شد که مصرف سوخت، کاهش قابل توجهی داشته باشد و انجین بهتر کار کند.


مجهز بودن پیچ تخلیه روغن دو تیکه لازم است بدانید که در بیشتر مواقع به  علت این‌که شیر تخلیه روغن به طور یکپارچه بر روی بدنه انجین در کف قرار گرفته است و به دلیل فشارهای زیادی که بیشتر افراد هنگام سفت کردن این پیچ بر روی موتور وارد می‌کنند اصطلاحاً پیچ بریده می‌شود و دندانه‌هایی که بر روی بنده انجین موجود می‌باشد خراب می‌شود.

 در این صورت تنها راهی که برای بر طرف کردن این مشکل پیش روی شماست این است که پوسته انجین را تعویض کنید و یا این‌که به تراشکاری مراجعه کنید تا دوباره غلاویزه بزند.


اما در موتورهایی که گران قیمت بوده و پیشرفته می‌باشند بالأخص در کلاس موتور سیکلت‌های Duall و تریل این مشکل با یک راه حل ساده حل می‌شود. راه حل بر طرف کردن این مشکل این است که یک شیر تخلیه دو تکه قرار دهید. به این طریق که پیچ تخلیه بر روی یک کفی فلزی بسته شده و کفی فلزی هم بر روی بنده انجین بسته شده است و در صورتی‌که آسیب ببیند فقط تعویض کفه متصل به بدنه انجین کفایت می‌کند.


مجهز بودن به گیج روغن IPS یکی دیگر از ویژگی‌های موتور سیکلت خوب
یکی دیگر از ویژگی‌های موتور سیکلت خوب این است که موتور سیکلت، مجهز به گیج روغن IPS باشد و همان‌طور که خود می‌دانید یک دریچه کوچک شیشه‌ای است که مقدار سطح روغن را درون انجین نشان می‌دهد.


دارا بودن شیر تأمین هوای ثانویه یا Euro3
بهتر است بدانید که شیر تأمین هوای ثانویه یا Euro3 قطعه‌ای بسیار کوچک و ساده است که بسیار کارامد و بیشتر دو منظوره می‌باشد. کمک در انتقال بخارات روغن به محفظه داخلی سیلندر و همچنین سوزاندن آن به منظور جلوگیری از وارد شدن مواد سمی به محیط زیست اصلی‌ترین کار شیر تأمین هوای ثانویه یا Euro3 می‌باشد. بهبود در روشن شدن انجین در هوای سرد وظیفه ثانویه این شیر می‌باشد


شیر تأمین هوای ثانویه
مجهز بودن به سیستم بالانسر و فیلتر روغن کاغذی
بهتر است بدانید که سیستم بالانسر یک ساختار ساده می‌باشد که میزان لرزش درون انجین را کاهش می‌دهد و در نتیجه سبب می‌شود که موتورتان در سرعت‌های بالا کمترین لرزش‌ها را داشته باشد.
همچنین از دیگر ویژگی‌های موتور سیکلت خوب دارا بودن فیلتر روغن کاغذی به جای فیلترهای فلزی می‌باشد. 

فیلترهایی که کاغذی می‌باشند عمل پاکسازی روغن از ذرات معلق در روغن را بهتر انجام می‌دهند و در نتیجه موجب می‌شوند که روغن قدرت کاهش اصهکاک خود را دیرتر از دست دهد.
دارا بودن بویین‌های غوطه ور در روغن انجین‌هایی که بویین‌های آن‌ها در روغن غوطه ور می‌باشند دارای این قابلیت هستند که مسافت‌های بسیار حتی تا بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر را بدون توقف و به آسانی طی کنند.


افزون بر مواردی که در بالا بیان شد بایستی انجین موتور دارای سیستم زنجیر تایم به جای دنده تایم باشد و نیز دارای سیستم جرقه زنی الکتریکی SDI به جای سیستم پلاین CG باشد.


تجهیزات جانبی از ویژگی‌های موتور سیکلت خوب
لازم است بدانید که تجهیزات جانبی که شامل مواردی همچون دارا بودن جعبه ابزار، دارا بودن ترک برای حمل بار، دارا بودن نازل‌های گریس پمپ به منظور گریس کاری بهتر قسمت‌هایی که متحرک می‌باشند و همچنین داشتن پایه و قفل مخصوص کلاه کاسکت است از دیگر ویژگی‌های موتور سیکلت خوب محسوب می‌شود.


امکانات
قطع به یقین خود شما هم مستحضرید هر موتور سیکلتی امکانات منحصر به خود را دارد اما موتور سیکلت‌هایی هم وجود دارند که امکانات بیشتر و بهتری دارند. قطعاً اگر موتور سیکلتی را خریداری کنید که از امکانات بیشتری برخوردار است هنگام رانندکی با آن لذت بیشتری را تجربه خواهید کرد.
از جمله امکانات موتور سیکلت که می‌توان از آن‌ها به عنوان ویژگی‌های موتور سیکلت خوب نیز یاد کرد

 عبارتند از:
• دارا بودن نورهای پایین و بالا و نور کوچک
• داشتن راهنماهای LED
• مجهز بودن به مچی‌های چند تکه
• مجهز بودن به پایه‌های آینه بغل
• دارا بودن فلاشر خطر
• داشتن سیستم هشدار صوتی
• داشتن چراغ سلام


• مجهز به سامانه ساسات دستی بر روی مچی فرمان
• مجهز بودن به جک وسط و جک کناری
• مجهز به مچی‌های که دارای قابلیت تنظیم سیم ترمز جلو و سیم کلاچ باشد


سایر ویژگی‌های موتور سیکلت خوب
• مجهز به چراغ روشن کننده پلاک
• مجهز بودن به کایت‌های پلاستیکی نشکن به جای فایبرگلاس هایی که سخت و خشک می‌باشند.
• مجهز بودن به کمک فنرهای گازی
• مجهز بودن به گیج‌های IPS روغن ترمز


• مجهز بودن به صندلی‌هایی که پهن‌تر و کشیده‌تر می‌باشد به منظور جلوگیری از خستگی در مسافت‌هایی که طولانی می‌باشد.
• مجهز بودن به فیوزهای قطع اضطراری جریان در مدار الکتریکی
• مجهز بودن به کاسه چراغ‌های فلزی استیل به جای پلاستیک‌ها با لعاب استیل
• مجهز بودن به رینگ‌هایی که تماماً اسپیکی می‌باشد به دلیل مقاومت بالایی در برابر ضربات دارند.
• مجهز بودن به فیلترهای کاغذی بنزین در قسمت‌هایی همچون باک و قسمت بعد از خروجی شیر بنزین


در نهایت می‌توان گفت که مجهز بودن موتور سیکلت به داشبوردی که تمام دیجیتال می‌‌باشد از ویژگی‌های موتور سیکلت خوب می‌باشد: دقت و کیفیت در داشبورد کیلومترهای دیجیتال بسیار زیاد می‌باشد و به دلیل کیفیت و دقتی که آن‌ها دارند شما دارای امکانات بیشتری اعم از دور موتور دیجیتال، چراغ‌های وضعیت راهنما، مسافت سنج ثابت و متغیر، چراغ فشار روغن، شمارش‌گر دنده، شمارش‌گر حداکثر و حداقل و متوسط بنزین و غیره برخوردار خواهید.

تعمیرات موتورچهارچرخ


دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “ویژگی های یک موتورسیکلت خوب چیست؟”

  1. باسلام‌ . دقیقا نکاتی خوبی رو اشاره کردید همیشه ازتریل استفاده میکنم بااینکه روان معروفترین است ولی الاستیک عقب این موتور رادوست ندارم وپرواز ۲۰۰ سی سی رو به آن ترجیح میدم فقط موقع داغ شدن موتور درتریل پرواز پای راست آذیت میشه که همین موردآزاردهنده هست که اهفته پیش با۳۰۰۰کاردرمشهد فروختم ولی دلتا رودرفروشگاهی دیدم که ۲۲۵سی سی بود شیک هم بود ولی به نظرم قیمت ۱۱۲ میلیون گران است البته خیلی فرق می‌کرد چراغهای جلو ۲عدد وبادگیرکوچک هم داشت با بارادیاتور بزرگ واستیل جذاب که فعلا گزینه تابستان من است

    1. سلام دوست عزیز ممنون از اطلاعات خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با ما